Dom i Wnętrze

Rozwód z orzekaniem o winie

W ubiegłym roku rozpadło się aż 51 tysięcy małżeństw. Niestety, procesy rozwodowe rzadko przebiegają w spokojnej atmosferze. Znacznie częściej skłóceni małżonkowie toczą przed sądem bitwę o majątek, opiekę nad dzieckiem i alimenty, obarczając się wzajemnie winą o rozpad pożycia. Co warto wiedzieć o rozwodach z orzekaniem o winie jednej ze stron?

Najważniejsze informacje

O rodzaju postępowania sądowego decydujemy już na etapie sporządzania wniosku. W dokumentach dostarczanych do sądu okręgowego musimy określić, czy wnioskujemy o rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie jednej ze stron. Z pozwem o orzeczenie rozwodu może wystąpić tylko jedno z małżonków albo oboje. W piśmie powinna znaleźć się rzeczowa argumentacja. Do najczęściej pojawiających się w pozwach przyczyn całkowitego rozpadu związku z winy partnera wymienić możemy zdradę, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, uzależnienie od alkoholu czy hazardu, rzadziej narkotyków, przemoc fizyczną i psychiczną.

Rozstrzygnięcie sporu między małżonkami jest żmudnym i skomplikowanym procesem. Zanim sąd wyda pomyślny dla jednej strony wyrok, konieczne jest zebranie materiału dowodowego. W tym celu na rozprawy wzywani są świadkowie i kompletowane są opinie biegłych. Osoby składające wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie muszą przygotować się na długie, nierzadko ciągnące się latami postępowanie.

Pomoc prawnika

Nieocenioną pomocą w procesie uniezależniania się od małżonka jest doświadczony prawnik. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym pomoże dopilnować wszystkich formalności, będzie pośredniczył w kontaktach z urzędami i małżonkiem oraz zapewni wsparcie psychiczne w trudnych momentach. Na stronie adwokat-katowice.info.plznajdziesz więcej informacji.

 

 

pergola na taras tajmuseum.com zadaszenie tarasu aluminium