Dom i Wnętrze

Czy warto uprawiać palmy w domu?

Rośliny, które od dawna zdobią wnętrza naszych mieszkań to palmy. Z powodu swoich znacznych rozmiarów są wykorzystywane do dekoracji dużych pomieszczeń. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze palmy do uprawy w donicach domu.

Uprawa palm

W środowisku naturalnym te rośliny rosną przeważnie na obszarach o klimacie subtropikalnym oraz tropikalnym. Potrzebują dużej ilości światła rozproszonego do prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, że dla palm bardzo szkodliwe jest bezpośrednie nasłonecznienie, które może prowadzić nawet do poparzenia liści. W sezonie letnim palmę można umieścić w temperaturze pokojowej, jednak zimą lepiej przestawić ją do chłodniejszego pomieszczenia. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że palma posiada palowy i słabo rozgałęziony system korzeniowy. Są to rośliny, które należy sadzić w długich oraz wąskich pojemnikach.

Zakup palmy

W sprzedaży można znaleźć specjalistyczne podłoże do palm. Możesz do ziemi dodać trochę piasku i gliny, żeby uzyskać lepsze rezultaty. Od wiosny do jesieni trzeba palmę obficie podlewać, żeby nie dopuścić do przesuszenia korzeniowej bryły. Co 2 – 3 tygodnie można stosować nawóz specjalistyczny lub nawóz dla roślin o liściach ozdobnych. Zimą lepiej ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum i całkowicie zaprzestać nawożenia. Częste, nawet codzienne zraszanie roślin jest ważnym zabiegiem w pielęgnacji palm. W literaturze podkreśla się, że te rośliny mogą być atakowane przez tarczniki oraz miseczniki. Nie ma sensu stosować chemii, ponieważ ręczne usuwanie szkodników jest zdecydowanie skuteczniejsze. Niezwykle trudne jest rozmnażanie palm w domowych warunkach, dlatego bardziej opłaca się kupić po prostu nowe sadzonki.

Rodzaje palm

Trudno o bardziej egzotyczną roślinę do mieszkania niż palma, która pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Jedynym ograniczeniem może być rozmiar roślin. Uprawa palm może sprawić pewne trudności osobom początkującym i mało doświadczonym. Na szczęście istnieje kilka gatunków, które nie powinny sprawiać kłopotu, ponieważ są dobrze przystosowane do warunków domowych. Można śmiało przypuszczać, że palma koralowa jest najbardziej popularna i najmniej wymagająca. Nadaje się do uprawy nawet w małym mieszkaniu, ponieważ ma stosunkowo niewielkie wymiary. Nie ma dużych wymagań, więc wystarczy, że raz na jakiś czas ją podlejesz. Pokojowa temperatura powinna spokojnie wystarczyć palmie koralowej. Warto czasem zraszać jej liście, ponieważ roślina nie lubi suchego powietrza, ale na szczęście dobrze znosi przejściową suszę. Areka katechu jest nieco bardziej wymagającą palmą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Sitemap lbladdersymptoms.org https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/