Ciekawe

Rodzaje nart w Krakowie

Kraków to miasto, którego naprawdę bardzo wielu mieszkańców uprawia różnego rodzaju sporty zimowe, przede wszystkim zaś narciarstwo. W końcu w góry jest zaledwie godzinka drogi! Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że istnieją różne typy narciarstwa, a w związku z tym można zakupić różne narty Kraków…Czym różnią się poszczególne typy nart?

1) narty do typowego narciarstwa zjazdowego

Na początek warto zacząć od omówienia narciarstwa zjazdowego. Najczęściej wybierane są tutaj narty Kraków typu allround – standardowe, dość stabilne, ale jednocześnie całkiem zwrotne. Doskonale nadają się one zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych osób.

Początkujące osoby mogą tutaj spróbować nart typu easycarver – są one najbardziej stabilne. Co prawda trudno się nimi szybko skręca, ale na to przychodzi czas później. Narciarze, którzy preferują wyższe góry i bardziej naturalne trasy mogą z kolei przyjrzeć się nartom Kraków typu all mountain.

Warto jeszcze dodać, że generalnie długość nart trzeba dobrać do wysokości danej osoby. Osoby ceniące szybką jazdę, mogą postawić na nieco krótsze narty. Ważna też jest szerokość narty – szersze lepiej sobie radzą w miękkim śniegu.

2) narty do freeride

Na początek warto powiedzieć nieco o tym, co to jest freeride. Otóż jest to jazda przeznaczona jedynie dla naprawdę zaawansowanych narciarzy. Polega ona na tym, że wjeżdża się na górę i zjeżdża z niej całkowicie dziewiczym terenem.

Oczywiście, wymaga to posiadania pewnych specjalnych nart. Co jest w nich najważniejsze, to naprawdę całkiem spora szerokość, sięgająca nawet 120 mm. Chodzi o to, aby utrzymały się one na miękkim puchu, który spotykany jest na szczytach i na nieutwardzonych terenach.

3) narty skiturowe

Czym jest skituring? To połączenie narciarstwa zjazdowego i turystyki górskiej. Tutaj chodzi o to, aby wejść własnymi siłami na górę – albo się na nią wspiąć, jak w skialpinizmie, a następnie zjechać z niej. Przy czym zjazd może odbywać się dziewiczym terenem, ale częściej jest to jakiś szlak skiturowy będący połączeniem dziewiczego terenu z różnymi szlakami.

Takie narty skirutowe także są nieco szersze. Poza tym jednak muszą być bardzo lekkie, inaczej trudno będzie z nimi podejść pod górę. Mają dodatkowe taśmy z tworzywa sztucznego oraz wiązania z ruchomą piętą.

4) narty biegowe

Na sam koniec wspomnieć oczywiście trzeba o nartach biegowych. Są to wąziutkie narty z wysokimi czubami – nie nadają się do zjazdów, ale za to świetnie się w nich biega po lasach czy wzgórzach!

Więcej informacji znajdziesz na stronie narty kraków https://agasport.com.pl/narty-cat-2.

Sitemap