Zdrowie i Uroda

Laser frakcyjny – pogromca blizn potrądzikowych

Lasery frakcyjne „zmuszają” skórę do intensywnej przebudowy dzięki mikoruszkodzeniom w kolumnowych odcinkach. Efektem jest redukcja niedoskonałości i wyrównanie struktury skóry. Seria zabiegów laserem frakcyjnym jest nawet w stanie zredukować głębokie blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe – dlaczego tak trudno jest się ich pozbyć?

Blizny potrądzikowe to skutek uboczny procesów zapalnych, zachodzących podczas choroby trądzikowej. Zaawansowane stadia trądziku prowadzą do uszkodzenia skóry właściwej, których tkanka łączna włóknista nie jest w stanie odbudować. Czynniki, które zwiększają ryzyko powstawania blizn potrądzikowych to:

  • rozdrapywanie i wyciskanie krostek,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej,
  • niewłaściwa higiena,
  • zastosowanie nieodpowiednich zabiegów (lub ich brak) w trakcie choroby trądzikowej,
  • zakażenia zmian skórnych.

W gojeniu się skóry po trądziku biorą udział komórki układu odpornościowego, których zadaniem jest zwalczenie stanu zapalnego oraz regeneracja uszkodzonej skóry. Jeśli jednak leczenie trądziku nie przebiega prawidłowo i bakterie odpowiedzialne za rozwój trądziku nie są na bieżąco eliminowane, proces gojenia uszkodzonej tkanki może zostać zaburzony. W takiej sytuacji skóra w miejscach po wypryskach trądzikowych staje się cienka i nierównomierna, pojawiają się małe dołki (blizny zanikowe) oraz przebarwienia.

Zastosowanie lasera frakcyjnego w usuwaniu blizn potrądzikowych

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze charakteryzują się silniejszym działaniem, ponieważ powodują zmiany zarówno wewnątrz, jak i na powierzchni skóry. Natomiast lasery nieablacyjne działają jedynie wewnątrz, nie naruszając ciągłości naskórka. Według ekspertów z Kliniki Miracki w Krakowie usuwanie blizn po trądziku jest najskuteczniejsze z udziałem laserów ablacyjnych, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze zmianami głębokimi i obszernymi.

Laser frakcyjny głęboko złuszcza naskórek, co wpływa na spłycenie blizn. Działanie światła lasera poprzez intensywne podgrzewanie skóry właściwej inicjuje procesy regeneracyjne w tkance. Podczas zabiegu w skórze powstają tysiące mikroskopijnych dziurek, które stymulują komórki skóry do intensywnej produkcji kolagenu – białka odpowiedzialnego za jędrność i prawidłową strukturę skóry.

Pomocne w redukcji blizn potrądzikowych są również inne zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, wampirzy lifting (ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym). Procedury te często wykonywane są równolegle z laseroterapią w ramach tzw. terapii łączonej.

Efekty, jakich można się spodziewać po użyciu lasera na blizny potrądzikowe

Laserowe leczenie blizn potrądzikowych to zabieg dla osób, które chcą uzyskać optymalne efekty i wyraźnie zmniejszyć widoczność blizn. Nie ma gwarancji, że uda się zlikwidować zmiany skórne całkowicie, zwłaszcza gdy są one głębokie i minęło dużo czasu od ich powstania. Eksperci podkreślają, że najlepsze efekty zabiegu laserowego można uzyskać w przypadku świeżych blizn potrądzikowych. Na zabieg można umówić się jednak dopiero wtedy, gdy trądzik zostanie całkowicie wyleczony, a wszystkie zmiany skórne zagojone. Stan zapalny skóry jest bowiem przeciwwskazaniem do laserowego usuwania zmian skórnych.

Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Podczas konsultacji lekarz ustala, ile sesji będzie potrzebnych w danym przypadku. Rezultaty pojawiają się stopniowo z zabiegu na zabieg, ponieważ skóra potrzebuje czasu, aby dokończyć zapoczątkowane przez laser procesy regeneracyjne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej Kliniki MirackiSitemap Taboret industrialny stołek w stylu loft Hoker do kuchni z oparciem forum.org