Ciekawe

Jak dobrać damską piżamę?

Jeszcze niemalże 100 lat temu kobiety spały wyłącznie w koszulach nocnych. Niezależnie od pogody czy ich wygody, były zmuszone przywdziewać ten strój na noc. Sytuacja zmieniła się dopiero pod wpływem pewnej znanej każdemu kobiety.

Piżamy damskie – krótka historia

Choć same piżamy znane są od dawna, bo od około 500 lat, kobiety zaczęły je nosić zaledwie 70 lat temu. Wcześniej, spały w koszulach nocnych. Choć te ostatnie mają wiele zwolenniczek, część kobiet już wtedy nie czuła się komfortowo w podwijających się i nie zapewniających dostatecznego ciepła koszulach.

Za popularyzację tego stroju odpowiada nie kto inny jak sama Coco Chanel, która jako pierwsze zaczęła nosić piżamy damskie w formie znanej nam dziś. Nazywała je kobiecym strojem nocnym i spowodowała istny boom na piżamy.

Kobiety tak pokochały przewiewność i komfort odzieży nocnej, że zaczęły ją nosić… nawet na co dzień! Powszechnie można było spotkać panie na spacerze po mieście czy po plaży w tym nocnym stroju.

Rodzaje piżam dziś

Obecnie można wymienić właściwie dwa najbardziej podstawowe rodzaje damskich piżam: te na krótki rękaw, przeznaczone na lato (lub na cały rok dla osób szczególnie lubiących niskie temperatury) oraz na długi rękaw – jesienno-zimowe. Choć ten podział jest bardzo uproszczony, pozwala na uzyskanie pewnej klasyfikacji.

Wśród odzieży nocnej damskiej można wyróżnić także stroje klasyczne, bawełniane i nieco bardziej eleganckie – satynowe. Ten ostatni materiał idealnie sprawdza się w okresie letnim. Przynosi skórze delikatną ochłodę i pozwala na zachowanie optymalnego komfortu cieplnego.

Dzięki szerokiej gamie fasonów, każda z pań jest w stanie znaleźć piżamę, która odpowiada jej gustowi. Obecnie zakup tego typu stroju nie jest dużym wydatkiem, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że jeden strój nocny można użytkować nawet 2 czy 3 lata.

Do wyboru, do koloru

Szeroka gama wzorów, a także wersji kolorystycznych sprawia, że piżamy damskie wyglądają właściwie równie pięknie co stroje dzienne. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele pań poświęca ogrom uwagi wyborowi tego ubioru.

Zapinane na guziki lub zakładane przez głowę, satynowe i zwiewne lub klasyczne. Duży wybór w tym zakresie sprawia, że możliwe jest dopasowanie damskiej piżamy do każdego gustu. Istotne jest jednak, aby zwrócić uwagę również na jakość jej wykonania: tylko w ten sposób można mieć pewność, że strój posłuży przez długi czas.

Więcej informacji znajdziesz na stronie piżamy damskie https://ekskluzywna.pl/pizamy-damskie.

Sitemap