Ciekawe

Znajdź przyjemność w jeździe konnej!

Szukając idealnej dyscypliny sportowej dla siebie warto rozważyć jazdę konną – ten niezwykle popularny sport ma wielu miłośników w Polsce, a kluby jeździeckie chętnie szukają utalentowanych pasjonatów. Jazda konna to jednak przede wszystkim przyjemność z obcowania ze zwierzęciem oraz możliwość poprawy naszej kondycji. Jak to możliwe?

Jazda konna – sport, podczas którego pracuje całe ciało

Czy wiesz, że w czasie jazdy konnej pracują niemal wszystkie mięśnie w naszym ciele? Dzięki regularnym treningom możliwe jest uelastycznienie ciała, rozciągnięcie mięśni, wzmocnienie mięśni kręgosłupa, trenowanie równowagi. Jazda konna jest sportem uprawianym na świeżym powietrzu – kontakt z naturą pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Chcąc rozpocząć przygodę z jazdą konną przede wszystkim musimy znaleźć stadninę blisko swojego miejsca zamieszkania. Warto wybrać się do niej osobiście, porozmawiać z właścicielem, nauczycielami jazdy konnej, zapoznać się z charakterystyką takiego miejsca.

Jak przygotować się do jazdy konnej?

Pierwsze lekcje jazdy na koniu najczęściej obejmują oswojenie się ze zwierzęciem oraz omówienie technik jazdy i zasad bezpieczeństwa. Dopiero po takim wprowadzeniu uczeń może dosiąść konia i rozpoczyna się faktyczne szkolenie, najczęściej na padoku. Jeśli jazda konna przypadnie nam do gustu i zechcemy kontynuować naukę warto wyposażyć się w odpowiedni strój. Podstawą jest kas na głowę, który ochroni czaszkę w przypadku upadku. Istotne są spodnie – bryczesy z silikonowym lejem okażą się jednym z najlepszych wyborów. Spodnie takie zapewnią wygodę, komfort oraz właściwe odprowadzanie wilgoci podczas wielogodzinnej jazdy. Bardzo ważne są buty – wśród najchętniej wybieranych wymienia się sztyblety sięgające nieco ponad kostkę. Buty takie skutecznie chronią nasze stopy i zapewniają stabilność w strzemionie.

 

tajmuseum.com pergola taras warnstam.org